Депресията при юношите се свързва с повишените изисквания и критика от страна на възрастните

Депресията при юношите се свързва с повишените изисквания и критика от страна на възрастните

Проучване на Колумбийския университет в САЩ сочи, че определени индикатори, характеризиращи се с депресия, лошото държание и тревожност при децата са породени от натиск, който оказват възрастните. Изследването показва, че родителите не са единственият източник на това напрежение, а учителите и треньорите също могат да провокират тези болезнени психологични състояния при учениците в прогимназиална и гимназиална възраст.

Извънкласните и извънучилищните дейности могат да допринесат за развитието на детето, но обемът им и натовареният седмичен график трябва да се съобрази с мнението и потребностите на ученика. Те не трябва да бъдат налагани от възрастните и е нужно да следват индивидуалното развитие на детето.

Но колко време е нормално да се отделя за извънурочни дейности?

Едно проучване с повече от  8,800 ученици от гимназиите, проведено от изследователи на университетите Станфорд и Виланова в САЩ, хвърля светлина върху този въпрос. Учените разбрали, че когато детето се занимава повече от 15 – 20 часа на седмица с допълнителни занимания, това започва да оказва негативно влияние. Сравнени с деца, които прекарват по-малко време ангажирани извън редовните часове, изследваните имат оплаквания свързани със стрес, болки в стомаха, депресия и други физически и емоционални симптоми.[1]

“Надарените” ученици са често жертви на амбициите на своите родители и учители, в резултат на което страдат от повишени нива на стрес, когато ги товарят с допълнителни задачи, проекти и дейности след училище. Възрастните трябва да си дават сметка, че освен отличници, е важно децата да растат здрави и щастливи.

Бележка:

[1] Albernaz, A., Boston Globe, How much activity is too much activity?. retrieved on 6 Jan 2016 at:  https://www.bostonglobe.com/lifestyle/2016/01/05/how-much-activity-too-much-activity/WmQ07w4uucel90TZz4AhhL/story.html

Коментирай